Drugo izdanje Red Bull MC Battle-a, najvećeg 1 na 1 fristajl hip hop takmičenja u Srbiji, održano je u prepunom Domu omladine, a najbolji među najboljima bio je Đorđe Kalanj Grasshopper (21).
Jake rime i reči oštre kao sečivo noža, atmosfera dovedena do tačke usijanja – tako bi se ukratko moglo opisati ono štu su takmičari i gosti priredili publici.
Dripac, Rizlone, Grasshopper, Ulezavunje, Z Kul, Pinki, Zekaj, Beli, Ice Tea, Deda, Mixa, Jana, Don Draki, Buka, Kza i Samuraj Krek imena su 16 MC-jeva koji su se juče u verbalnim duelima borili u ringu, a reči su bile njihovo najjače oružje. Koliko je situacija bila neizvesna i koliko su njihovi nastupi bili dobri najbolje govori i činjenica da su sudije već u prvoj rundi pojedincima morali da daju još po jedan betl kako bi odlučili ko prolazi dalje. Kako se broj takmičara smanjivao sve je teže bilo izabrati boljeg.
Red Bull MC Battle / Fotograf Marko Djurić / Red Bull Content Pool
Cenile su se rime iz kojih se jasno videlo da su osmišljene na licu mesta, smisao teksta, konkretni odgovori na napade protivnika, duhovitost, dobar flow, stil repovanja, ali i ponašanje na bini. U polufinalu, oči u oči našli su se Deda i Buka sa jedne strane, a sa druge Beli i Grasshopper. Polufinalisti nisu imali ni malo lak zadatak, jer ovoga puta morali su da smisle rime na zadatu temu. Deda i Buka repovali su o smaku sveta i šta bi sve radili sa milion evra, dok su Beli i Grass morali da se „pozabave“ kinematografijom odnosno naslovima filmova i starletama i pevačicama. Iz teške borbe kao pobednici izašli su Grasshopper i Deda, a onda je usledilo finale – borba titana. Najnapetiji i najneizvesniji minuti Red Bull MC Battle-a, u kojima je koncentracija dvojice takmičara bila na najvišem nivou, a nijanse su presudile da titulu ponese Grasshopper, koji je u prošlogodišnjem takmičenju ispao u polufinalu.
– Došao sam da pobedim i verovao sam u sebe. Moj cilj bila je pobeda, poraz uopšte nije bio opcija. Imao sam samopouzdanje dok nisam došao ovde. Kada sam stigao uhvatila me je malo trema, međutim već posle prvog betla je nestala i to je bilo to, znao sam da idem do kraja. Ove godine je bilo mnogo teže, MC-jevi su radili na razvoju svojih veština, daleko su svi bili bolji u odnosu na takmičenje 2011. Pored toga što sam pobedio, srećan sam i što se ovakve stvari uopšte dešavaju kod nas – rekao je posle takmičenja novorunisani kralj rima.
Red Bull MC Battle / Fotograf Marko Djurić / Red Bull Content Pool
Njegovo suvereno vladanje ringom, kreativne i zanimljive rime, ne previše vulgarne, koje su zadavale ozbiljne udarce protivnicima, donele su mu i podršku publike. U jednom momentu bukvalno je ceo Dom omladine skandirao njegovo ime.
– Mnogo mi znači podrška publike. Kada sam prošle godine ispao u polufinalu publika je i dalje bila uz mene i podržavala me. To je ono što čini repera, ne rime, ne ni pare, niti bilo šta drugo, već publika, ljudi koji ga vole i koji su uz njega – kaže Grasshoper.
Ovaj student Pravnog fakulteta planira da se profesionalno bavi repom i kaže da će mu nagrada na ovom takmičenju u tome svakako pomoći.
– Repujem 10 godina, snimam već nekih pet ili šest, a isto toliko dugo se bavim i fristajlom. S obzirom da nameravam da se profesionalno bavim repom, značiće mi pobeda na ovom takmičenju i pesma i spot koju ću, kao nagradu, snimiti za Bassivity – kaže Grasshopper inače član organizacije Radioaktiv Crew.
U pauzama između rundi nastupili su Bvana, Gazda Paja i crnogorski hip hop duo Who See. Publika nije štedela ni dlanove ni grla, pa će ovaj Red Bull MC Battle svakako biti nešto što će se još dugo prepričavati.
Zadovoljstvo na licima sudija koje su činile bukvalno tri škole hip hopa (Gru, Struka i Mikri) jasno stavlja do znanja da je ova fristajl generacija tek uzela zalet i da godine njihove dominacije tek dolaze.
Red Bull MC Battle / Fotograf Marko Djurić / Red Bull Content Pool
Gru (sudija): Reč iznenađen najbolje opisuje kako se osećam
Kapiram da reč iznenađen najbolje opisuje kako se osećam. Kada sam došao i video pun Dom omladine to mi je bilo prvo iznenađenje. Očekivao sam dosta ljudi, ali ne ovoliko. Kada sam video ljude šta rade na sceni i kako to rade zaista sam bio oduševljen. Ovo je bio odličan betl. Beli je bio odličan, on Gras i Deda su mi bila trojica favorita. Pored njih bilo je još troje, četvoro ljudi koji su zaista pokidali.
Relja (host): Jedva čekam sledeću godinu
Fenomenalno je prošlo, MC-jevi su bili mnogo bolje pripremljeni. Žiri je bio poprilično pravedan, a publika ludilo. Finale mi je bilo najzanimljivije, Grasshoper i Deda su bili pre svega zabavni i nisu bili toliko uvredljivi. Prozivali su se baš onako kako treba, umereno, a opet dovoljno zanimljivo da svi skapiramo o čemu pričaju. Jedva čekam sledeću godinu.
Struka (sudija): Ovo je živi dokaz da hip hop ima budućnost
Bili su neverovatni, mnogo iznad mojih očekivanja. Jako je teško bilo odlučiti ko će ići dalje, toliko dobrih takmičara da su bukvalno nijanse presuđivale. Pratio sam i prošlogodišnje takmičenje. Ovi momci su živi dokaz da hip hop ima budućnost.

Knjiga "Depeche Mode – Black Celebration" i ulaznica za koncert Depeche Mode po ceni od 3499 din samo u knjižarama Delfi od 21. decembra.
Bjesovi spremaju album obrada pesama sa ex-Yu prostora, uglavnom iz '60-ih. '70-ih i '80-ih, a upravo se pojavila njihova verzija pesme "Sjaj" pančevačkog hard & heavy sastava By-Pass, koja je orginalno objavljena na albumu "Psychoactive" (2000).
U poslednjem ovogodišnjem izdanju Mode za poneti predstavićemo vam mnoštvo novih autora. Očekujte muške i ženske zimske kolekcije, predloge za predstojeće praznike, lepe i praktične poklone.




Udruženje za promociju nezavisne kulture – Kišobran – osnovano je pre tačno četiri godine!
Balkan Dubstep Unit (BDU) je najveći regionalni muzički Dubstep brend, stvoren radi umrežavanja i promocije muzičara Dubstep muzičkog žanra u zemlji, balkanskom regionu i izvan njega.
8. decembra, sve oči će biti uperene u Rio de Žaneiro. Ovaj grad na obali Brazila, koji je imao izuzetnog uticaja na B-Boying svojim kapoera i ginga stilom, biće domaćin Red Bull BC One takmičenja, najznačajnijeg 1 na 1 B-Boy takmičenja na svetu. 


U Kulturnom centru Grad u utorak 4. decembra održana je prva u nizu javnih debata u okviru projekta Dositheus – Profesionalni razvoj za preduzetnike u kulturi Srbije.
Pančevački bend By-Pass je izbacio spot za singl Nedelja koji najavljuje njihov povratnički album čije se objavljivanje očekuje na proleće naredne godine. U pitanju je prvi u nizu singlova By-Passa koji posle dugogodišnje diskografske pauze u novobeogradskom studiju Underground privodi kraju rad na novom albumu.