Program počinje projekcijom "Do poslednjeg daha" reditelja Žan Lik Godara.
U tom kultnom ostvarenju iz 1959. godine igrali su Žan Pol Belmondo i Džin Siberg.
Slede Godarovi filmovi "Žena je žena" (iz 1961.) i "Živeti svoj život" (1962.), oba sa Anom Karinom u glavnoj ulozi.
Na programu su i "Naivne devojke" Kloda Šabrola (1960.), kao i dva filma Fransoa Trifoa – "Pucajte na pijanistu" (1960.) sa Šarlom Aznavurom i "Žil i Džim" (1961.), u kojem je glavnu ulogu igrala Žana Moro.
U okviru ciklusa 12. januara biće održana tribina o francuskom novom talasu, uz predstavljanje knjige "Novi talas – portret jedne mladosti", Antoana De Beka, u izdanju "Službenog glasnika" i uz projekciju primera iz dokumentarnog filma "Two In a Wave".
{mgmediabot2}type=youtube|youtubeid=eHQ2Q-_bl8k|width=450|height=364{/mgmediabot2}
Breathless (1960) Hotel Scene – Jean Seberg / Jean-Paul Belmondo
Na tribini će učestvovati profesor FDU Goran Terzić, reditelj i teoretičar Nikola Stojanović i prevodilac Irena Bilić.
U knjizi De Beka ističe se da je novi talas pokret mladih koji je francuskom filmu iznenada podario novo lice, tako što je između 1959. i 1962. godine oko 150 zaista mladih ljudi rediteljski debitovalo.
Zahvaljujući tome prodisao je do tada zatvoren i strogo hijerarhijski uređen sistem francuske filmske industrije.
Pored toga, reditelji ovog pokreta snimali su mlade, beležili njihove navike, način na koji govore i mladim gledaocima predstavili mlade glumce.
Cela jedna generacija Francuza, koju su u novinama, časopisima i anketama zvali Novi talas, pronašla je sebe u ideji i filmskoj praksi prozvanoj takođe Novi talas, a ta podudarnost preobrazila je jedan poseban trenutak istorije filma u mitologiju modernog vremena, napisao je De Bek.
{mgmediabot2}type=youtube|youtubeid=0h5nVrmypog|width=450|height=364{/mgmediabot2}
"Le Tourbillon" – Jeanne Moreau – Jules et Jim
Izvor:
B92.net
