Imali smo tu čast i zadovoljstvo da, pred veliki beogradski koncert 6. novembra u SKC , postavimo nekoliko pitanja našem najpopularnijem hip-hoperu Marku Šeliću, svima poznatijem kao Marčelo.
Pisac i kolumnista Marko odgovarao je na pitanja o karijeri, budućnosti, o tome kako je dobio svoj nadimak, o predstojećem koncertu… Pročitajte kompletan intervjue u nastavku članka!
Clubbing.rs: Kada je počelo da se razvija tvoje interesovanje za hip-hop?
Marčelo: Rano, kada sam imao desetak godina. Brat od tetke je bio „zaluđen“ time, pa je počelo da mi ulazi u uši. Kasnije sam bio na roku, pa onda opet na repu, pa sam sad opet više na nekim podžanrovima roka – mada mi je, iskreno, potpuno besmisleno polemisati o žanrovima i njihovim granicama 2010. godine.
Clubbing.rs: Koja je to najvažnija stvar koju si naučio o svom poslu a ranije nisi znao?
Marčelo: Ne smatram to baš poslom – ništa što radim ne gledam na taj način, iako tehnički tako stoje stvari, u smislu ulaganja vremena i truda. Nauči se svašta, većinu tih iskustava ne možeš da zamisliš ranije. Ako bih neko morao da izdvojim, to je mudrost jendog mog dorbog prijatelja – davnih dana mi je kazao da čak i na uzjebanom terenu kakav je naš kvalitet pre ili posle ispliva.

Marčelo
Clubbing.rs: Pomaže li ti književno obrazovanje pri pisanju tekstova?
Marčelo: Naravno, o kojoj god formi pisanja da se radi. U filmu o Markizu de Sadu, jedan sveštenik mu kaže: “Vi ste jedan veoma opasan čovek: više ste napisali nego pročitali.” To je jedna od kategorija ljudi koje valja izbegavati u luku prečnika Saturnovog prstena.
Clubbing.rs: Gde nalaziš inspiraciju za pisanje textova?
Marčelo: U znakovima pitanja.
Clubbing.rs: Predstavi novi materijal u par rečenica, ko su producenti i gosti, koliko dugo je trajalo nastajanje ploče? Zasto ime “Deca i Sunce”?
Marčelo: Ovo je prvi put da je album potpisan sa “Marčelo i Filteri”, jer je ujedno i moj i album Filtera kao “kolektiva. Gostuju nam sjajni Suid i Solow, koji će nam se na bini pridružiti i na velikom beogradskom koncertu, a želja da sve iskomponujemo, napišemo i produciramo sami takođe nas nije sprečila da umešamo i prste starih drugara Big Bossa, Sould Fooda i Prikija u akciju stvaranja instrumentala, niti da nam trubu zasvira car Vladimir Protić, niti da klavir i gitaru zaprže Rođa i Marković , drugari iz bratske nam grupe “Iskaz”. Album smo kuvali godinu dana, a zašto baš taj naslov – biće janso svakome ko odvoji vremena i volje dag a presluša.
Clubbing.rs: Možeš li da nam preporučiš nekog novog MC-ja, grupu, muziku za čuti….
Marčelo: Eto, spomenuh Suida: on mi je vrhunski poeta, njegov novi, drugi po redu studijski album možete lako naći na netu – a spomenuh i Solowa, njegovo vreme, štono kaže stara fraza, tek dolazi i jako se radujemo što je naš koncert lepa prilika dag a više ljudi čuje, jer momak to totalno zaslužuje.

Marchelo & Filteri
Clubbing.rs: Postoji li neko s kim bi posebno voleo da sarađuješ na nekom narednom projektu?
Marčelo: Aha, Mike Patton i Ceelo☺ Ako ćemo da maštamo…
Clubbing.rs: Skoro si radio na adaptaciji texta za strip "Dylan Dog". Da li smatraš da se strip ponovo vratio u modu i kako vidiš tu ponovnu ekspanziju?
Marčelo: Ne skoro, nego je to moj posao već pune dve godine, za sve tri edicije “Dilana” koje objavljuje “Veseli četvrtak” – to, plus pisanje pratećih tekstova i uređivanje. Strip se JESTE definitivno vratio i mogu samo da kažem da sam presrećan što je trud svih nas koji se stripšom bavimo u ovim i ovakvim okolnostima uradio plodom! Ništa, guramo dalje…
Clubbing.rs: Kako si dobio nadimak "Marčelo"?
Marčelo: Tako me jednom oslovio professor engleskog u gimnaziji.

Marčelo
Clubbing.rs: Kakve planove imaš za narednu godinu, da li će već sledeće godine biti nekih novih izdanja(knjiga, muzike,stripova) i da li već imate zakazane koncerte u 2011.?
Marčelo: Pa, “Dilan” nastavlja svojim ritmom izlaženja, a imam u planu i neka posebna izdanja, pa ako dobijemo prava… a rad na novom romanu takođe mi sleduje sledeće godine – videćemo da li će i njegovo objavljivanje uspeti da se postigne tada.
Clubbing.rs: Šta beogradska publika može da očekuje na predstojećem nastupu i da li imate nešto da im poručite?
Marčelo: Biće tu pesama sa dosadašnjih albuma, ali i predstavljanja novih stvari, i naravno mnogo, mnogo dosade, pošto nećemo ni da pjederski paradiramo ni da razbijamo parade ni da branimo porodicu podvikivanjem po ulici. Drugim rečima, naš koncert je skup neke potpuno nenormalne omladine.
Clubbing.rs: Zahvaljujemo se Marčelu na odvojenom vremenu za ovaj intervju.
Pitanja:
Slobodan Janković / Clubbing.rs
